clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Top Minnesota High School Hockey Players by Class--November 2012 Edition

New, comment

A look at the top individual players in Minnesota high school hockey.

Back in 2008, I began keeping a Word document that ranked every Minnesota high school player I saw play by what class they were in. It's a constantly growing and changing list, and every so often, I post it to give sort of a snapshot of where I think things stand. Heading into a new season seems like a good time to post this.

Caveats always abound with this list. The list only contains players I've seen so the northern and southern parts of the state get the shaft a little bit, and there's likely a lot of good players I missed, especially the further down you go. With the underclassmen, there's a little bit of a bias towards older juniors/sophomores/freshman because that extra half-a-year to year of development tends to make a difference. The list is constantly changing though, so those things tend to work themselves out.

Seniors

  1. Grant Besse-F-Benilde-St. Margaret's(Wisconsin)
  2. Jake Bischoff-D-Grand Rapids(Minnesota)
  3. Dan Labosky-F-Benilde-St. Margaret's(Colorado College)
  4. Matt Nelson-D-Edina(Princeton)
  5. TommyVannelli-D-Minnetonka
  6. Zach Lavalle-F-Hill-Murray
  7. Parker Reno-D-Edina
  8. Jake Zeleznikar-D-Hermantown
  9. Jimmy Schuldt-D-Minnetonka(St. Cloud)
  10. Mason Bergh-F-Eden Prairie
  11. Adam Johnson-F-Virginia(Minnesota-Duluth)
  12. TJ Roo-F-Totino-Grace
  13. Meirs Moore-D-Duluth East
  14. Dylan Parker-G-Duluth East
  15. Jake Jackson-F-Tartan(Michigan Tech)
  16. Max Coatta-F-Minnetonka
  17. Thomas Lindstrom-F-Breck
  18. Zach Glienke-F-Eagan
  19. T.J. Moore-F-Benilde-St. Margaret's
  20. Tommy Hajicek-F-East Grand Forks
  21. Ryan Lundgren-F-Duluth East
  22. Bo Brauer-F-Edina
  23. Matt Serratore-F-Bemidji
  24. Jason Samuelson-F-Rochester Lourdes
  25. Austin Swingle-F-St. Cloud Cathedral
  26. Connor Thie-F-Minnetonka
  27. Charlie Curti-D-Mound-Westonka
  28. Mario Bianchi-F-Holy Angels
  29. Garrett Riebling-F-Holy Family
  30. Wyatt Ege-D-Elk River
  31. Frankie Mork-D-Holy Angels
  32. Chris Forney-D-Thief River Falls
  33. Dylan Adler-D-Anoka
  34. Andy Jordahl-F-Edina
  35. Jalen Wahl-F-Wayzata
  36. Matt Koch-D-Hastings
  37. Nick Anderson-F-Stillwater
  38. Bo Gronseth-F-Hermantown
  39. John Dugas-G-Hill-Murray
  40. Derek Lodemeier-D-Totino-Grace
  41. Alex Johnson-F-St. Thomas Academy
  42. David Horsmann-D-Grand Rapids
  43. Anthony Walsh-F-Edina
  44. Kris McKinzie-F-Duluth Marshall
  45. Harry Pajor-F-Eden Prairie
  46. Patrick Graham-D-Benilde-St. Margaret's
  47. Levi Talarico-F-Duluth Denfield
  48. Tanner Okeson-D-Roseau
  49. Wyatt Schmidt-D-St. Thomas
  50. Cullen Willox-F-Eagan
  51. Andrew Kerr-D-Duluth East
  52. Alex Toscano-F-Duluth East
  53. Alex Thompson-F-Duluth Denfield
  54. Ryan Edevold-F-Crookston
  55. Tony Bretzman-D-St. Thomas Academy
  56. Hunter Schneider-F-Willmar
  57. Beau Michaud-F-Cloquet
  58. Darian Romanko-F-Mounds View
  59. Nick Uglem-F-Moorhead
  60. Tony Uglem-F-Moorhead
  61. Cameron Jackson-D-Lakeville South
  62. Curtis Simonson-D-Grand Rapids
  63. Jono Lindquist-F-Bloomington Jefferson
  64. Jack Pietruszewski-D-South St. Paul
  65. Cody Mann-F-Grand Rapids
  66. Henry Hart-F-St. Thomas Academy
  67. Hans Gorowsky-F-Centennial
  68. Colin Hernon-F-Bloomington Jefferson
  69. Thomas Delaney-D-White Bear Lake
  70. Alex Funk-F-Rochester Lourdes
  71. Joe Nathe-D-Fergus Falls
  72. Andrew Knudsen-F-Eden Prairie
  73. Kris Manthey-D-Anoka
  74. AJ Rupert-F-Mounds View
  75. Ryan Hatch-D-Edina
  76. Jack Weiss-D-Bloomington Jefferson
  77. Jesse Norling-F-Blaine
  78. Matt Perry-F-St. Thomas Academy
  79. Jack Forbort-F-Duluth East
  80. Chase Broten-F-Roseau

Juniors

1. Connor Hurley-F-Edina

2. Tyler Sheehy-F-Burnsville

3. Chase Perry-G-Andover

4. Johnny Austin-D-Benilde

5. Karson Kuhlman-F-Cloquet(Minnesota-Duluth)

6. Teemu Kivihalme-D-Burnsville(Colorado College)

7. Tyler Nanne-F-Edina

8. Neal Pionk-D-Hermantown

9. Steven Spinner-F-Eden Prairie(Nebraska-Omaha)

10. Austin Poganski-F-St. Cloud Cathedral

11. Travis Brown-D-Rogers(Michigan Tech)

12. Hunter Warner-D-Eden Prairie(Minnesota State)

13. Luc Snuggerud-D-Eden Prairie(Nebraska-Omaha)

14. Avery Peterson-F-Grand Rapids

15. Jack Dougherty-D-St. Thomas

16. Spencer Naas-F-Benilde

17. Tyler Cline-F-Blaine

18. Aaron Herdt-F-Moorhead

19. Jake Cass-D-Stillwater

20. Derek Olmschenk-D-Cretin-Derham Hall

21. Colton Schmidt-F-Eden Prairie

22. Zach Hale-F-Benilde

23. Willie Brown-F-Hill-Murray

24. Zach Yon-F-Roseau

25. Will Hammer-F-St. Cloud Cathedral

26. Alex Strand-F-Roseau

27. Mitch Slattery-F-Hill-Murray

28. Phil Beaulieu-D-Duluth East

29. Nick Wolff-D-Eagan

30. Alex Copa-D-Blaine

31. Nate Erickson-F-Maple Grove

32. Joey Lau-F-Blaine

33. Jack Ramsey-F-Minnetonka

34. Mitch Reinke-D-Stillwater

35. Westin Michaud-F-Cloquet

36. Jack Keeley-F-Eden Prairie

37. Jack Jenson-F-Eagan

38. Miguel Fidler-F-Edina

39. Tom Muck-D-Eagan

40. Patrick Lauderdale-F-Lakeville South

41. Brandon Notermann-F-Blaine

42. Joseph Marooney-F-Holy Family

43. Chandler Lindstrand-D-Wayzata

44. Tyler Tomberlin-F-Andover

45. Alex Fredberg-D-Irondale

46. Dylan Woolf-D-Holy Family

47. Gavin Payne-F-Orono

48. Ryan Swanson-D-Holy Family

49. Will Schwartz-D-Centennial

50. Andrew Zerban-F-Elk River

51. Chris Pohlkamp-D-Brainerd

52. Andy Glad-D-Rosemount

53. Adam Pancoast-D-Thief River Falls

54. Jack Murphy-F-Prior Lake

55. Kyle Wagner-F-St. Francis

56. Calvin Spencer-F-Champlin Park

57. Blake Hillman-D-Elk River

58. Josh Passolt-F-Maple Grove

59. Sam Valerius-F-Maple Grove

60. Ian Scheid-D-Blaine

61. Ryner Gorowsky-F-Centennial

62. Dallas Gerads-F-Blaine

63. Max Elsenheimer-F-Eagan

64. Mike Bigelbach-D-Red Wing

65. Chase Springman-F-Elk River

66. Jacob Dittel-D-White Bear Lake

67. Sam Dockry-D-Burnsville

68. Tommy Hall-D-St. Cloud Cathedral

69. Adam Anderson-F-Centennial

70. Easton Brodzinski-F-Blaine

71. Austin Althaus-G-St. Cloud Tech

72. Drake Thomsen-D-Maple Grove

73. Derek Frentz-F-Mankato West

74. Tanner Skaja-F-St. Cloud Tech

75. Tyler Frischmon-F-Blaine

Sophomores

1. Shane Gersich-F-Holy Family

2. Jake Wahlin-F-White Bear Lake

3. Tom Novak-F-St. Thomas Academy

4. Dylan Malmquist-F-Edina

5. Nick Heid-D-Spring Lake Park

6. Vaughn Ahrens-G-Wayzata

7. Lucas Gillett-F-Rosemount

8. Christiano Versich-F-St. Thomas

9. Chase Jungels-F-Benilde

10. Michael Sauer-F-Bemidji

11. Seamus Donohue-D-St. Thomas

12. John Schuldt-D-Minnetonka

13. Mark Kaske-F-Benilde

14. Matt Masterman-F-Edina

15. Jake Jaremko-F-Elk River

16. Ben Newhouse-D-Benilde

17. Toby Senvongxnay-D-Luverne

18. Zach Mills-F-Hill-Murray

19. Hayden Shaw-D-Woodbury

20. John Peterson-F-Holy Family

21. Carter Roo-F-Totino-Grace

22. Andrew Lindgren-G-Eagan

23. Nate Sepp-D-Duluth Marshall

24. Davis Zarembinski-D-Hill-Murray

25. Peter Tufto-F-St. Thomas

26. Jordan Fralich-D-Duluth Marshall

27. Mark Lyman-F-Blake

Freshmen

  1. Alec Baer-F-Benilde-St.Margaret's
  2. Zach Sitarz-F-Andover
  3. Jesse Gabrielle-F-Eagan
  4. Jonah Bischoff-F-Grand Rapids
  5. Max Zimmer-F-Wayzata
  6. Will Garin-F-Holy Family
  7. Tyler Jutting-D-Mankato West