clock menu more-arrow no yes

Filed under:

Top Minnesota High School Hockey Players by Class--April 2012 Edition

New, comments

Back in 2008, I began keeping a Word document that ranked every Minnesota high school player I saw play by what class they were in. It's a constantly growing and changing list, and every so often, I post it to give sort of a snapshot of where I think things stand. With the high school season now over, I thought I'd post it again.

Caveats always abound with this list. The list only contains players I've seen so the northern and southern parts get the shaft a little bit, and there's likely a lot of good players I missed, especially the further down you go. With the underclassmen, there's a little bit of a bias towards older juniors/sophomores/freshman because that extra half-a-year to year of development tends to make a difference(Suck on that, Malcolm Gladwell). The list is constantly changing though, so those things tend to work themselves out.

The list is after the jump.

Seniors

  1. Justin Kloos-F-Lakeville South(Minnesota)
  2. Michael Zajac-F-Eagan(Princeton)
  3. Will Merchant-F-Eagan (Maine)
  4. Jared Thomas-F-Hermantown(Minnesota-Duluth)
  5. Trevor Olson-F-Duluth East
  6. Jake Randolph-F-Duluth East(Nebraska-Omaha)
  7. Grant Opperman-F-Breck(Dartmouth)
  8. Eli May-D-Eagan (Minnesota State)
  9. Jay Dickman-F-St. Paul Johnson
  10. Christian Horn-Benilde-St. Margaret's
  11. Matt Pohlkamp-F-Brainerd(Bowling Green)
  12. Judd Peterson-F-Duluth Marshall(St. Cloud)
  13. Eric Schurhamer-D-St. Thomas Academy(Maine)
  14. Erik Baskin-F-Minnetonka
  15. Mitch McLain-F-Brainerd
  16. Dom Toninato-F-Duluth East(Minnesota-Duluth)
  17. Dylan Steman-F-Maple Grove
  18. Jake Horton-D-Benilde
  19. Sam Rothstein-F-Minnetonka
  20. Sam Wolfe-D-Eagan(Maine)
  21. Ian Janco-D-Bloomington Jefferson
  22. Jake Oborsky-F-Benilde
  23. Miles Death-D-Wayzata
  24. Brian Leblanc-D-Hermantown
  25. Phil Boje-D-Mounds View
  26. Joe Schuldt-D-Minnetonka(Michigan Tech)
  27. Aaron Dolby-D-Osseo
  28. CJ Franklin-F-Forest Lake
  29. Lucas Kohls-F-Forest Lake
  30. Wes Iverson-F-Breck
  31. Andy Faust-F-Hill-Murray
  32. Josh Cisar-F-Moose Lake
  33. Austin Rudnick-D-Breck
  34. Nate Repensky-D-Duluth East
  35. Charlie Sampair-F-Hill-Murray
  36. Travis Underwood-F-Grand Rapids
  37. Jared Kolquist-D-Hermantown
  38. Joe Anderson-F-Hibbing
  39. Zach Doerring-F-Blake
  40. Cory Chapman-F-Burnsville
  41. Jordan Stejskal-D-Grand Rapids
  42. Jake Larson-F-STMA
  43. Nate Flynn-F-Hastings
  44. Andrew Commers-F-St. Thomas
  45. Alex Harvey-F-Lakeville South
  46. Peter Krieger-F-St. Thomas Academy
  47. Joey Hanowski-F-Little Falls
  48. Matt Halverson-D-Wayzata
  49. Derek Smith-D-Apple Valley
  50. Zach Hnath-F-Rogers
  51. Charlie Heller-D-Lakeville South
  52. Mason Wyman-F-Burnsville
  53. Anders Franke-G-Elk River
  54. Joe Freemark-D-Lakeville South
  55. Spenser Bell-F-Maple Grove
  56. Nate Mondry-F-Grand Rapids
  57. Derick Kuckera-D-Eagan
  58. Blake Winiecki-F-Lakeville North
  59. Luke Dietsch-F-Cretin-Derham Hall
  60. Zach Lawdermilt-F-East Grand Forks
  61. Tate Sykes-D-Hastings
  62. Tyler Jokinen-F-Andover
  63. Adam Lovick-F-Centennial
  64. Tony Paulson-F-Maple Grove
  65. Jonah Johnson-D-Benilde
  66. Nick Larsen-F-Centennial
  67. Connor Andrle-F-Breck
  68. Garrett Schmitz-D-Red Lake Falls
  69. Joe Hess-D-Centennial
  70. Sam Majka-F-Wayzata
  71. Nick Kuchera-F-Eagan
  72. Riley Soderstrom-F-Thief River Falls
  73. Alex Mason-F-Maple Grove
  74. Eric Bigaouette-D-Chanhassen
  75. Brody Peterson-F-New Ulm
  76. Hayden Timm-D-Warroad
  77. Dylan Lambert-F-Blaine
  78. George Splichal-F-North St. Paul
  79. Mitch Morrissette-F-White Bear Lake
  80. Nick Auman-D-Spring Lake Park
  81. Andrew Herlofsky-D-Anoka
  82. Jake Maxson-D-Burnsville
  83. Steve Serratore-D-Rochester Mayo
  84. Tyler Tatro-D-Bemidji
  85. Andrew Lansing-D-Thief River Falls
  86. Trevor Meador-D-Holy Angels
  87. Michael Prochno-D-Minnetonka
  88. Ryan Heid-F-Elk River
  89. Andrew McDonald-F-Totino-Grace
  90. Taylor Bryan-D-Elk River

Juniors

  1. Grant Besse-F-Benilde-St. Margaret's(Wisconsin)
  2. Jake Guentzel-F-Hill-Murray
  3. Vinni Lettieri-F-Minnetonka(Minnesota)
  4. Jordan Gross-D-Maple Grove(Notre Dame)
  5. Matt Nelson-D-Edina
  6. Blake Heinrich-D-Hill-Murray
  7. Michael Brodzinski-D-Blaine(Minnesota)
  8. Jake Bischoff-D-Grand Rapids(Minnesota)
  9. Parker Reno-D-Edina
  10. Dylan Parker-G-Duluth East
  11. Zach Lavalle-F-Hill-Murray
  12. Lou Nanne-F-Edina(Minnesota)
  13. Connor Thie-F-Minnetonka
  14. Adam Johnson-F-Virginia(Minnesota-Duluth)
  15. Dan Labosky-F-Benilde-St. Margaret's(Colorado College)
  16. Meirs Moore-D-Duluth East
  17. Jake Zeleznikar-D-Hermantown
  18. TJ Roo-F-Totino-Grace
  19. Dylan Adler-D-Anoka
  20. Frankie Mork-D-Holy Angels
  21. Max Coatta-F-Minnetonka
  22. Mason Bergh-F-Eden Prairie
  23. Thomas Lindstrom-F-Breck
  24. John Dugas-G-Hill-Murray
  25. Conner Valesano-F-Duluth East
  26. Jake Ahlgren-F-Fergus Falls
  27. Tommy Vannelli-D-Minnetonka
  28. Tommy Hajicek-F-East Grand Forks
  29. David Horsmann-D-Grand Rapids
  30. T.J. Moore-F-Benilde-St. Margaret's
  31. Andy Jordahl-F-Edina
  32. Lance Carney-D-White Bear Lake
  33. Bo Brauer-F-Edina
  34. Jono Lindquist-F-Bloomington Jefferson
  35. Austin Swingle-D-St. Cloud Cathedral
  36. Matt Koch-D-Hastings
  37. Nick Anderson-F-Stillwater
  38. Bo Gronseth-F-Hermantown
  39. Ryan Lundgren-F-Duluth East
  40. Patrick Graham-D-Benilde-St. Margaret's
  41. Jack Pietruszewski-D-South St. Paul
  42. Derek Lodemeier-D-Totino-Grace
  43. Anthony Walsh-F-Edina
  44. Kris Manthey-D-Anoka
  45. Levi Talarico-F-Duluth Denfield
  46. Mario Bianchi-F-Holy Angels
  47. Matt Serratore-F-Bemidji
  48. Tanner Okeson-D-Roseau
  49. Jimmy Schuldt-D-Minnetonka
  50. Cullen Willox-F-Eagan
  51. John Wiitala-F-Lakeville South
  52. Andrew Kerr-D-Duluth East
  53. Alex Toscano-F-Duluth East
  54. Alex Thompson-F-Duluth Denfield
  55. Ryan Edevold-F-Crookston
  56. Tony Bretzman-D-St. Thomas Academy
  57. Blake Brazil-F-Fergus Falls
  58. Hunter Schneider-F-Willmar
  59. Cody Mann-F-Grand Rapids
  60. Henry Hart-F-St. Thomas Academy
  61. Hans Gorowsky-F-Centennial
  62. Ryan Hatch-D-Edina
  63. Thomas Delaney-D-White Bear Lake
  64. Alex Funk-F-Rochester Lourdes
  65. Joe Nathe-D-Fergus Falls
  66. Alex Johnson-F-St. Thomas Academy
  67. Jack Weiss-D-Bloomington Jefferson
  68. Jesse Norling-F-Blaine
  69. Matt Perry-F-St. Thomas Academy
  70. Chase Broten-F-Roseau

Sophomores

1. Tyler Sheehy-F-Burnsville

2. Connor Hurley-F-Edina

3. Jack Glover-D-Benilde

4. Chase Perry-G-Andover

5. Karson Kuhlman-F-Cloquet

6. Teemu Kivihalme-D-Burnsville

7. Alex Copa-D-Blaine

8. Zach Hale-F-Benilde

9. Phil Beaulieu-D-Duluth East

10. Tyler Nanne-F-Edina

11. Tyler Cline-F-Blaine

12. Joey Lau-F-Blaine

13. Avery Peterson-F-Grand Rapids

14. Alex Strand-F-Roseau

15. Jack Keeley-F-Eden Prairie

16. Travis Brown-D-Rogers

17. Jack Ramsey-F-Minnetonka

18. Mitch Reinke-D-Stillwater

19. Ryan Collins-D-Benilde

20. Luc Snuggerud-Eden Prairie

21. Jack Murphy-F-Prior Lake

22. Miguel Fidler-F-Edina

23. Willie Brown-F-Hill-Murray

24. Tom Muck-D-Eagan

25. Brandon Notermann-F-Blaine

26. Johnny Austin-D-Blake

27. Joseph Marooney-F-Holy Family

28. Austin Poganski-F-St. Cloud Cathedral

29. Andy Glad-D-Rosemount

30. Andrew Zerban-F-Elk River

31. Jake Cass-D-Stillwater

32. Zach Yon-F-Roseau

33. Patrick Lauderdale-F-Lakeville South

34. Ian Scheid-D-Blaine

35. Logan Sharp-D-Hill-Murray

36. Blake Hillman-D-Elk River

37. Will Hammer-F-St. Cloud Cathedral

38. Josh Passolt-F-St. Louis Park

39. Dylan Woolf-D-Holy Family

40. Sam Valerius-F-Maple Grove

Freshman

1. Shane Gersich-F-Holy Family

2. Dylan Malmquist-F-Edina

3. Jack Walker-D-Edina

4. Keegan Iverson-F-Breck

5. Paul Bittner-F-Crookston

6. Jake Wahlin-F-White Bear Lake

7. Jake Jaremko-F-Elk River

8. Tom Novak-F-St. Thomas Academy

9. Ben Newhouse-D-Benilde

10. Chase Jungels-F-Benilde